A tanulmány Angliára és Walesre fordít fokozott figyelmet (az Egyesült Királyság más részein különböző rendszerek vannak. Fiatalkorú elkövetők esetében az Észak-Írországban nemrég bevezetett rendszer fokozottabban resztoratív.)
Angliában és Walesben külön rendszer vonatkozik a (10–18 év közötti) fiatalkorúakra és a felnőttekre. Az ország egész területén egyetlen resztoratív intézkedés van érvényben fiatalkorú elkövetők vonatkozásában: a resztoratív folyamatra utalás (melyet az alábbi példa ismertet). Nem teljesen resztoratív.
A helyreállító igazságszolgáltatási gyakorlatok meghatározására különféle kísérletek léteznek, íme egy példa:
A resztoratív megoldások lehetővé teszik az emberek számára, hogy együtt építsenek közösséget, rendezzék konfliktusaikat és jóvátegyék a sérelmeket/károkat. Ilyen megoldás például a következő:
Helyreállító igazságszolgáltatás, amely olyan bűncselekmény-kezelési folyamat, melynek során minden érintett találkozhat, hogy mérlegelje az okozott sérelmet/kárt, és megállapodjon annak jóvátételéről. Szintén resztoratív megoldás a következő:
Resztoratív fegyelmezés az iskolában, melynek keretében a tanulók kitűzik a saját céljaikat és – támogató kapcsolatok révén – segítenek egymásnak ezek megvalósításában, emellett megtanulják, hogy hogyan oldják meg konfliktusaikat erőszakmentes párbeszéd útján.
A resztoratív megoldások célja, hogy biztonságosabb, egészségesebb és önmagában jobban megbízó közösségeket teremtsenek, és a konfliktusokat a sérelmek/károk jóvátételével és kapcsolatépítéssel rendezzék. A feszültségek, a konfliktusok, illetve sérelmek/károk megelőzése vagy minimálisra csökkentése érdekében inkluzív döntéshozatali folyamatokat alkalmaznak. Konfliktus vagy sérelem/kár bekövetkezése esetén az érintettek rendszerint egy facilitátor jelenlétében találkoznak, hogy eldöntsék, hogyan kezeljék azt, és hogy a jövőben hogyan viselkedjenek egymással. A facilitátorok gyakran a közösség tagjai közül kerülnek ki, szakmailag képzettek és felügyeletet gyakorolnak.
Milyennek kell lennie egy intézkedésnek, ha maximálisan resztoratívnak szánják?
• Az áldozatot ért sérelem/kár jóvátételén (és gyakran az elkövető hátterének és neveltetésének hiányosságain) kell alapulnia;
• a cselekmény által érintett személyek közötti párbeszéden kell alapulnia;
• az áldozat és az elkövető önkéntes részvételén kell alapulnia;
• a közösség részvételén kell alapulnia;
• a bűnmegelőzési politikáért, a szociálpolitikáért és a gazdaságpolitikáért felelős személyekre bűncselekmények miatt nehezedő nyomásra vonatkozó információ-visszacsatoláson kell alapulnia.
Bizonyos intézkedések részben resztoratív jellegűek; ezeknek a kritériumoknak eleget tesznek, másoknak viszont nem. Más kritériumok reparatív jellegűek, de nem resztoratívak (pl. az áldozattal folytatott párbeszéd vagy a javító célzat helyett a büntetést helyezik előtérbe).
A teljes anyag letölthető innen.
Nincsenek üzenetek